|
|
Montevideo American-News - Montevideo, MN
  • Montevideo boys are section track champs

  • The Montevideo boys track team added the section championship to their conference, sub-section and section true team titles by winning the Section 3A meet last Thursday at Pipestone.


    • email print
  • The Montevideo boys track team added the section championship to their conference, sub-section and section true team titles by winning the Section 3A meet last Thursday at Pipestone.
    The section title was Monevideo’s first since 2003. The Thunder Hawks finished second three times since then.
    The Montevideo coaching staff took a calculated risk by “loading” their relays in an effort to qualify as many individuals as possible for the state meet.
    The strategy worked, as seven Montevideo athletes will advance to state Class A competition Friday and Saturday at Hamline Uni­versity.
    Montevideo finished with 97 team points, seven ahead of Redwood Valley.  Luverne was third with 80.5.
    The Thunder Hawks got first-place finishes from Chase Testa in the pole vault and 300 hurdles and from Jake Douglas in the triple jump.
    Montevideo also won the 800 and 1,600 relays and finished second in the 400 relay.
    Running on the 800 relay team were  Testa, Douglas, Jeremiah Lipin­ski and Wyatt Enger.
    The 1,600 relay consisted of Ben Richard, Enger, Lipinski and Douglas.
    Luverne nipped the T-Hawks by .05 seconds in the 400 relay, but the Monte­video quartet of Testa, Enger, Jordon Janisch and Douglas will advance to state.
    “I thought our seniors really stepped up. The boys have had an incredible season,” said coach Dave Schimming. “This is one of the grittiest teams that we’ve ever had in Monte.”
    Thursday was also a good day for the Montevideo girls, who were eighth in the team standings.
    Senior Alex Bosch was second in the high jump and freshman Jamilah Carson was runner-up in the 800 meters, giving the T-Hawks a total of eight athletes heading to the state meet.
    “We’re also excited that the girls finished eighth out of 31 schools,” said Schimming. “Our girls program has made a major improvement this year.
    “State looks to be extremely competitive in every event that we are going in,” said Schim­ming. “We are going and we are definitely in the mix, so the goal is to bring home as many medals as we can.”
    Section 3A
    Boys team scoring (31 teams)
    1.    Montevideo    97.0
    2.    Redwood Valley    90.0
    3.    Luverne    80.5
    4.    Murray County Central    64.0
    6.    LqP Valley/Dawson-Boyd    39.0
            Yellow Medicine East    39.0
    18.    MACCRAY/RCW    10.0
    Event winners and Montevideo entrants:
    3200 relay: (1) Redwood Valley — Dirhlam, Amunrud, Peterl, Phillips — 8:31.26; (4) Monte —  Daylen Mitlyng, Mitch Moe, Justin Welling, Ben Richard — 8:50.39.
    110 hurdles: (1) Aaron Koslowski, Pipe, 15.42; (6) Jack Spaeth, 16.71; (10) Adam DeZeeuw, 17.15.
    100 dash: (1) Jack Thony, MCC, 11.27.
    800 relay: (1) Monte — Chase Testa, Jake Douglas, Jeremiah Lipinski, Wyatt Enger — 1:33.88.
    1600 run: (1) Ben Burgett, WCC, 4:35.74; (6) Joe Varpness, 4:50.72; (10) Spencer Sulflow, 4:59.67.
    Page 2 of 2 - 400 relay: (1) Luverne — Winter, Oehlerts, Weis, Biever — 45.38; (2) Monte — Testa, Enger, Janisch, Douglas —?45.43.
    400 dash: (1) Jason Vongsavanh, JCC, 51.28; (5) Lipinski, 52.89; (12) Richard, 55.85.
    300 hurdles: (1) Testa, Monte, 40.76; (5) Janisch, 43.64; (6) Spaeth, 44.01.
    800 run: (1) Evan Robertson, LqPVDB, 2:01.15; (10) Daylen Mitlyng, 2:13.01; (14) Tommy Payne, 2:17.80.
    200 dash: (1) Thony, MCC, 23.23.
    3200 run: (1) Burgett, WCC, 10:20.31; (6) Sulflow, 10:41.64; (12) Varpness, 11:22.55.
    1600 relay: (1) Monte — Richard, Enger, Lipinski, Douglas —?3:33.44.
    Discus: (1) Tanner Nepp, MCC, 142-8.
    Shot put: (1) Nepp, MCC, 49-10; (5) Charles O’Malley, 43-3.
    Long jump: (1) Randy Juell, RV, 21-1 3/4.
    High jump: (1) Aaron Wubben, CMC, 6-5; (4) Enger, 6-1.
    Triple jump: (1) Douglas, Monte, 42-6 1/2; (6) Casey Reeves, 39-9 1/2.
    Pole vault: (1) Testa, Monte, 13-0; (6, tie) Benjamin, 11-6; (12) Dan Macziewski, 10-6.
    Section 3A
    Girls team scoring (31 teams)
    1.    LqPV/Dawson-Boyd    104.33
    2.    Redwood Valley    55.0
    3.    Benson/KMS    55.0
    4.    Fulda    44.0
    8.    Montevideo    33.0
    13.    MACCRAY/RCW    23.0
    21.    Yellow Medicine East    12.66
    Event winners and Montevideo entrants:
    3200 relay: (1) BKMS —?Rosemaier, J. Goff, S. Goff, Peterson — 9:54.70; (2) Monte — Anna Carruth, Addie Reinert, Kailey Maroney, Trisha Jakobs — 10:57.03.
    100 hurdles: (1) Sylvia Zanini, Fulda, 16.37.
    100 dash: (1) Sara Melom, LqPVDB, 12.56.
    800 relay: (1) Luverne — Sietsema, Smodsrud, Dooyema, Peterson — 1:52.16; (5) Monte — Alex Bosch, Jamilah Carson, Alexis Schmitz, Hannah  Hein — 1:53.82.
    1600 run: (1) Kayla Huhnerkoch, RV, 5:16.51; (8) Claire Sulflow, 5:53.94; (9) MaKena Hofer, 5:55.38.                                            
    400 relay: (1) LqPVDB — Munsterman, Roggenbuck, Deyo, Melom —?50.87; (9) Monte — Andrea Agrotis, Allyssa Parker, Sierra Frazier, Alyssa Stern  — 54.45.
    400 dash: (1) Siera Wilgenburg, HBC, 1:00.74.
    300 hurdles: (1) Emma Peterson, BKMS, 47.11; (4) Bosch, 48.11.
    800 run: (1) Austyn Thier, Adrian, 2:19.59; (2) Carson, 2:25.61.
    200 dash: (1) Melom, LqPVDB, 26.10.
    3200 run: (1) Huhnerkoch, RV, 11:36.08; (9) Hofer, 12:36.55; (15) Jaden Wamstad, 13:28.44.
    1600 relay: (1) BKMS — Peterson, S. Goff, Rosemaier, Tostenson — 4:09.23.
    Discus: (1) Zanini, Fulda, 132-11.
    Shot put: (1) Zanini, Fulda, 42-2 1/4.
    Long jump: (1) Beckycia Bowers, RV, 17-0 1/4.
    High jump: (1) Melom, LqPVDB, 5-1; (2) Bosch, 4-11; — Nettie Duvall, no height.
    Triple jump: (1) Bowers, RV, 35-10; (5) Bosch, 32-8 1/2; (14) Duvall, 29-11 3/4.
    Pole vault: (1) Taylor Sharp, MRCW, 9-0; — Stern, no height.
     

      calendar